Czyszczenie i konserwacja mebli kuchennych


 Porady dotyczące konserwacji i czyszczenia mebli kuchennych

  1. Elementy wykonane z płyty laminowanej (większa odporność na ścieranie) użytej w większości przypadków na korpus mebli oraz blaty najlepiej czyścić wilgotną tkaniną, a następnie wysuszyć poprzez wytarcie miękką, suchą tkaniną.
  2. Należy używać wyłącznie łagodnych i rozpuszczalnych w wodzie środków czyszczących, które w swojej informacji o produkcie wyraźnie przeznaczone są do mebli kuchennych.
  3. Do czyszczenia używamy miękkiej szmatki lub gąbki. Nie używamy ścierek powodujących zarysowania.
  4. Zabrudzenia usuwamy tak szybko, jak to możliwe. Świeże plamy dają się zazwyczaj lżej i najczęściej w całości usunąć.
  5. W żadnym wypadku nie należy używać rozpuszczalników, proszków do czyszczenia lub gąbek do czyszczenia garnków, ponieważ zniszczą powierzchnię tak silnie, że przywrócenie jej do stanu pierwotnego będzie niemożliwe.
  6. Lakierowane powierzchnie drewniane należy czyścić ciepłą wodą z delikatnym środkiem czyszczącym średnio mokrą ścierką. Następnie powierzchnię dokładnie wytrzeć do sucha zgodnie z kierunkiem usłojenia. Przy silnych zabrudzeniach można użyć płynu do czyszczenia szyb. Dla bezpieczeństwa należy sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy środek do czyszczenia szyb nie szkodzi powierzchni.
  7. Stal szlachetna -do normalnej konserwacji wystarcza zwykły płyn do mycia naczyń. Silne zabrudzenia i ślady po wodzie należy usuwać rozwodnionym środkiem do czyszczenia stali. Okucia, a w szczególności zawiasy raz w roku trzeba posmarować wazeliną techniczną.
  8. Powierzchnie aluminiowe należy czyścić wilgotną, miękką ścierką bez innych dodatków. Aby uniknąć śladów po wodzie, zaleca się powierzchnię wytrzeć do sucha. Przy silniejszych zabrudzeniach można wykorzystać środek do czyszczenia zmywarek albo płyn do mycia szyb.
  9. Sprzęt AGD czyścić należy zgodnie z instrukcją przekazaną przez producenta.

Strona korzysta z plików cookies, nie gromadzi danych informacje o plikach cookies