Użytkowanie mebli na wymiar


Porady dotyczące użytkowania mebli

  1. Aby jak najdłużej cieszyć się naszymi meblami należy użytkować je zgodnie z ich przeznaczeniem.
  2. Pomieszczenia w których znajdują się meble powinny spełniać następujące warunki :

       - wilgotność powietrza 40-70 % i temperatura powietrza 15-30°C,

       - zabezpieczenie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych

  1. Wewnętrzne, wysuwne elementy zabudowy z drzwiami suwanymi typu szuflady, wieszaki wysuwne czy półki na prowadnicach zawsze powinny być właściwie wsunięte, tak aby nie zahaczały o drzwi – może to bowiem spowodować wypadnięcie lub uszkodzenie skrzydeł drzwiowych, co tratowane jest jako uszkodzenie mechaniczne i nie podlega reklamacji. Należy również dbać o to aby przedmioty i odzież znajdujące się w szafie nie wystawały poza obręb półek . Może to powodować szkody jak powyżej.
  2. Zmiana obciążenia szafek przez przechowywanie różnej wagi przedmiotów wiąże się w niektórych przypadkach z potrzebą regulacji samych frontów lub zawieszenia całej szafki bądź uszkodzeniem systemów przesuwno-prowadzących.
  3. W celu zapewnienia właściwego działania systemów amortyzacji i samodociągu szuflad oraz amortyzacji domyku frontów, należy zamykać szuflady i fronty z odpowiednią siłą. Zamykanie szuflad i frontów ze zbyt dużą siłą powoduje ograniczone działanie mechanizmów, a w przypadku powtarzających się takich zdarzeń może spowodować ich zniszczenie. Drzwi nie posiadające funkcji autodomyków należy użytkować ze szczególną uwagą. Każda zabudowa z drzwiami suwanymi jest zaopatrzona w systemy zatrzymujące drzwi w danej pozycji lecz zbyt mocne i gwałtowne ich przesuwanie bądź zamknięcie może spowodować uszkodzenie profili, wypełnienia, systemu jezdnego, stoperów czy pozycjonerów. Szczególną uwagę należy wykazać przy frontach szklanych gdyż pomimo zabezpieczenia go folią ochronną na tylnej powierzchni szkło może ulec uszkodzeniu, pęknięciu i spowodować uszkodzenia ciała.
  4. W celu otwarcia drzwi łamanych (składanych) należy chwycić listę pionową na środku i ruchem do siebie pociągnąć nie używając dużej siły. Drzwi umieszczamy na boku (lewa lub prawa strona) a zamykając łapiemy za przeciwną stronę drzwi do kierunku otwierania, delikatnie dociskając środkowe listwy pionowe w kierunku wnętrza zabudowy.
  5. Drzwi podwieszane, szczególnie te, które nie posiadają toru prowadzącego dolnego, należy przesuwać ze szczególną ostrożnością gdyż brak prowadzenia dolnego wprawia drzwi w ruchy przód-tył poza ruchem lewo-prawo.
  6. Przy zamykaniu każdego rodzaju wymienionych drzwi należy zachować ostrożność aby nie przytrzasnąć lub nie zmiażdżyć palców dłoni, w miejscu gdzie drzwi dochodzą do ściany oraz nachodzą na siebie. Należy pamietac aby przed zamknięciem drzwi wszystkie elementy wystające z szafy zostały schowane, wszelkie elementy wysuwane z wnętrza zostały wsunięte tak aby umożliwić bezpieczne ich zamkniecie/zasunięcie.
  7. Powierzchnię mebli, a przede wszystkim fronty, które z reguły są wykonane z bardziej szlachetnego i mniej trwałego materiału niż pozostałe części mebli należy szczególnie chronić przed obiciem i porysowaniem.
  8. Szuflady należy obciążać równomiernie na całej powierzchni, nie należy opierać się o nie. Szczególnie należy unikać nadmiernego obciążenia szuflady blisko lub na samym froncie. W szufladach projektowanych do konkretnej zabudowy należy przechowywać rzeczy zgodnie z jej przeznaczeniem (np. w szafie ubraniowej w szufladzie przechowujemy części garderoby – bo do takich obciążeń została ona zaprojektowana a nie np. książki). Nie zastosowanie się do tego może spowodować może nadmierne obciążenie szuflady, a co za tym idzie jej uszkodzenie lub wypadnięcie z prowadnic.
  9. Nie należy opierać się ani poddawać obciążeniom drzwi meblowych oraz szafek wiszących.
  10. Szafki na buty i szafki o niewielkiej głębokości mocowane są dodatkowo do ściany aby zapewnić im stabilność. Należy jednakże unikać jednoczesnego otwierania wszystkich jej modułów. Może to spowodować niebezpieczne przeniesienie środka ciężkości szafki, a co za tym idzie jej oderwania od ściany i upadku.
  11. Należy dbać, aby śruby połączeń rozłącznych w meblach były dokręcone.

Strona korzysta z plików cookies, nie gromadzi danych informacje o plikach cookies